Opisane tutaj projekty, to w większości projekty fotograficzne. Fotografia jest dziedziną twórczej ekspresji, którą uprawiam najintensywniej. Ale ważna jest dla mnie także muzyka, zarówno uprawiana w sposób aktywny – od czasów szkolnych gram na różnych instrumentach – jestem multiinstrumentalistą-amatorem. Od ponad 10 lat gram w zespołach muzycznych, a od najnowszym odkryciem są miniaturowe syntezatory analogowe Korg, Roland, Arturia czy Teenage Engineering, które wykorzystuję tworząc improwizowaną muzykę elektroniczną, czasami wykorzystującą motywu muzyki ludowej zebranej w XIX przez Oskara Kolberga.

Fascynują mnie także możliwości wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji do wizualnej twórczej ekspresji. Przy okazji realizacji projektu kolbergowskiego zacząłem intensywnie wykorzystywać Midjourney do generowania ilustracji na potrzeby tego projektu. Tworzone przeze mnie grafiki wykorzystują jako inspirację nie tylko tekstowe prompty, ale tworzone przeze mnie szkice rysunkowe czy zdjęcia, które wykorzystuję jako punkt wyjścia do iteracyjnego tworzenia grafiki komputerowej.

Wykorzystują także modele językowe – ChatGPT i Antropic Claude, do tworzenia programów przetwarzających grafikę, w celu osiągnięcia dodatkowych efektów – kolaży, miksów, łączenia obrazów w wizualnie spójne kolekcje.

Projekty fotograficzne

Zrealizowane “zamknięte” projekty fotograficzne były prezentowane w postaci wystaw filmów na YouTube lub drukowanych folderów i fotoksiążek.

Rowerzyści – Tokio – Nowy Jork – Warszawa

Rowerzyści miejscy z trzech stron świata: Japonii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Zdjęcia zrobione w czasie pobytu na targach książki w Tokio (początek lipca 2014) i w Nowym Jorku (koniec maja 2015). Zdjęcia w Warszawie były zrobione od marca do października 2018. Wernisaż wystawy odbył się 26 listopada 2018 roku.


Okno czy lustro? Iluzja i oszustwo fotografii

Projekt zainspirowany tytułem zorganizowanej przez Johna Szarkowskiego wystawy „Mirrors and Windows: American Photography since 1960” z 1978 roku w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W wybranych do projektu „Okno czy lustro” zdjęciach nawiązuję zarówno wprost jak i luźno do tez Szarkowskiego. Temat lustra, czy raczej – odbicia traktuję dosłownie – we wszystkich zdjęciach pojawia się ten motyw.


Niewidzialne miasto czyli „Będzie będziej”

Wlepki (stickers) znalezione na warszawskich ulicach we wrześniu i październiku 2019.

Tytuł projektu „Niewidzialne miasto” nawiązuje do prowadzonego w latach 2009–2012 pod kierow- nictwem Marka Krajewskiego projektu badawczego mającego na celu rejestrację i opisanie oddolnych ini- cjatyw mieszkańców służących oswojeniu przestrzeni miejskiej.

W ramach projektu została przygotowana wystawa składająca się z 14 plansz zawierających od jednej do kilkunastu wlepek (razem 135 wlepek) oraz szenastostronicowy folderek zawierający 14 stron z wlepkami (razem 90 wlepek). Każda plansza i każda odpowiadająca jej strona folderu zawiera wlepki wybrane zgodnie z pewnym kluczem.


BykVoyage

Prowadzony przeze mnie projekt dokumentujący fotograficzne podróże Byka-maskotki po całym świecie. Fotoksiążka i strona www bykvoyage.7bulls.com prezentujące podróże Byka Podróżnika czyli opowieści o przygodach szydełkowych Byków-maskotek podróżujących po całym świecie z ludźmi z 7bulls. Książka wydrukowana srebrnym tonerem na czarnym papierze. Zdjęcia i mapy kolorowe na białym poddruku. Projekt miał finał w postaci sprzedaży jednej z maskotek na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2024.

Przeminęło z kadrem 2020

Roczny projekt fotograficzny zainspirowany przez Adriana Filipiaka. Zdjęcia na zadany temat wraz z komentarzem. Wszystkie zdjęcia wraz z tekstami zostały opublikowane w specjalnie wydanej fotoksiążce, którą w wersji pdf można pobrać tutaj. Książka została wydrukowana w specjalny sposób – czarno-białe zdjęcia zostały wydrukowane na barwionym w masie szarym papierze, na drukarce Fujifilm tonerem srebrnym i czarnym na białym poddruku.


Daily


Opowieści fotograficzne

Fotoopowieści zrealizowane w czasie warsztatów twórzczych.

Projekt Kolberg

Projekt Kolberg” ma dwa oblicza. Jedno, to ambitne zadanie zdigitalizowania i udostępnienia w otwartych formatach melodii ludowych zebranych i opublikowanych w Dziełach Wszystkich Oskara Kolberga. Drugie, to eksperymentalna, amatorska twórczość muzyczna oparta na kolbergowskich motywach. Projekt jest dostępny pod adresem ProjectKolberg.org

Projekt “wielomedIA”

Grafiki generowane z wykorzystaniem Midjourney na podstawie inspiracji ze zdjęć, rysunków, szkiców i opisów tekstowych. Wielokrotnie regenerowane i miksowane pozwalają osiągnąć niebanalne, ekspresyjne i ciekawe twórcze efekty.

Projekt zapoczątkowany na potrzeby ilustrowania strony Projektu Kolberg przerodził się w samodzielny eksperymentalny projekt twórczy.

W ramach projektu powstał też program (image_clustering), który analizuje obrazy i grupuje je w wizualnie pokrewne zbiory. Program wykorzystuje nie tylko prostą i oczywistą metodę analizy historgamów, ale także metodę PCA (Principal Component Analysis), która pozwala na uwzględnienie nie tylko kolorów, ale także kształtów. Algorytmy PCA są używane w zadaniach uczenia maszynowego oraz przy analizie złożonych danych wielowymiarowych oraz przy implementacji rozpoznawania twarzy. Przy analizie obrazów używane są także różne modele kolorów nie tylko RGB, pozwalające analizować obrazy uwzględniając specyfikę percepcji kolorów i obrazów przez człowieka.

Duży zbiór wygenerowanych przeze mnie obrazów, podzielonych na wizualnie pokrewne grupy można zobaczyć na stronie Projektu Kolberg