Opisane tutaj projekty, to w większości projekty fotograficzne. Fotografia jest dziedziną twórczej ekspresji, którą uprawiam najintensywniej. Ale ważna jest dla mnie także muzyka, zarówno uprawiana w sposób aktywny – od czasów szkolnych gram na różnych instrumentach – jestem multiinstrumentalistą-amatorem. Od ponad 10 lat gram w zespołach muzycznych, a od najnowszym odkryciem są miniaturowe syntezatory analogowe Korg, Roland, Arturia czy Teenage Engineering, które wykorzystuję tworząc improwizowaną muzykę elektroniczną, czasami wykorzystującą motywu muzyki ludowej zebranej w XIX przez Oskara Kolberga.
Fascynują mnie także możliwości wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji do wizualnej twórczej ekspresji. Przy okazji realizacji projektu kolbergowskiego zacząłem intensywnie wykorzystywać Midjourney do generowania ilustracji na potrzeby tego projektu. Tworzone przeze mnie grafiki wykorzystują jako inspirację nie tylko tekstowe prompty, ale tworzone przeze mnie szkice rysunkowe czy zdjęcia, które wykorzystuję jako punkt wyjścia do iteracyjnego tworzenia grafiki komputerowej.
Wykorzystują także modele językowe – ChatGPT i Antropic Claude, do tworzenia programów przetwarzających grafikę, w celu osiągnięcia dodatkowych efektów – kolaży, miksów, łączenia obrazów w wizualnie spójne kolekcje.
Projekty fotograficzne
Zrealizowane “zamknięte” projekty fotograficzne były prezentowane w postaci wystaw filmów na YouTube lub drukowanych folderów i fotoksiążek.
BykVoyage
Prowadzony przeze mnie projekt dokumentujący fotograficzne podróże Byka-maskotki po całym świecie. Fotoksiążka i strona www bykvoyage.7bulls.com prezentujące podróże Byka Podróżnika czyli opowieści o przygodach szydełkowych Byków-maskotek podróżujących po całym świecie z ludźmi z 7bulls. Książka wydrukowana srebrnym tonerem na czarnym papierze. Zdjęcia i mapy kolorowe na białym poddruku. Projekt miał finał w postaci sprzedaży jednej z maskotek na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2024.
Daily
Realizowany w dwóch podejściach projekt polegający na zrobienie przez rok co najmniej jednego zdjęcia dziennie i wybór jednego jako zdjęcia dnia. Projekt realizowałem w dwóch podejściach – za pierwszym razem po rozpoczęciu w październiku 2018 przerwałem po 5 miesiącach. W drugim podejściu projekt został zrealizowany w całości. Zdjęcia były publikowane na instagramie. Wszystkie są zebrane w serii fotoprezentacji wideo na YouTube.
Opowieści fotograficzne
Fotoopowieści zrealizowane w czasie warsztatów twórzczych.
Projekt Kolberg
„Projekt Kolberg” ma dwa oblicza. Jedno, to ambitne zadanie zdigitalizowania i udostępnienia w otwartych formatach melodii ludowych zebranych i opublikowanych w Dziełach Wszystkich Oskara Kolberga. Drugie, to eksperymentalna, amatorska twórczość muzyczna oparta na kolbergowskich motywach. Projekt jest dostępny pod adresem ProjectKolberg.org
Projekt “wielomedIA”
Grafiki generowane z wykorzystaniem Midjourney na podstawie inspiracji ze zdjęć, rysunków, szkiców i opisów tekstowych. Wielokrotnie regenerowane i miksowane pozwalają osiągnąć niebanalne, ekspresyjne i ciekawe twórcze efekty.
Projekt zapoczątkowany na potrzeby ilustrowania strony Projektu Kolberg przerodził się w samodzielny eksperymentalny projekt twórczy.
W ramach projektu powstał też program (image_clustering), który analizuje obrazy i grupuje je w wizualnie pokrewne zbiory. Program wykorzystuje nie tylko prostą i oczywistą metodę analizy historgamów, ale także metodę PCA (Principal Component Analysis), która pozwala na uwzględnienie nie tylko kolorów, ale także kształtów. Algorytmy PCA są używane w zadaniach uczenia maszynowego oraz przy analizie złożonych danych wielowymiarowych oraz przy implementacji rozpoznawania twarzy. Przy analizie obrazów używane są także różne modele kolorów nie tylko RGB, pozwalające analizować obrazy uwzględniając specyfikę percepcji kolorów i obrazów przez człowieka.
Duży zbiór wygenerowanych przeze mnie obrazów, podzielonych na wizualnie pokrewne grupy można zobaczyć na stronie Projektu Kolberg