Fotograficzne wieloświaty

Fotografia to dziś najbardziej powszechnie dostępny sposób wyrażania twórczej ekspresji. Wszyscy jesteśmy fotografami – to banalne stwierdzenie, czy na pewno prawdziwe. Bo zazwyczaj nieświadomie jesteśmy niesieni przez daną nam technologię, a nie rozumiemy do końca “języka” obrazów. Wiemy niby jak “pisać obrazami”, to łatwe – naciskamy migawkę i jest zdjęcie. Ale czy rozumiemy, że obrazy, które tworzymy, przemawiają w języku symboli i kulturowych znaczeń,  którym opowiadamy o sobie i świecie. Języku, którym kreujemy, zwykle nieświadomie, nasze światy. Stworzony fotografią obraz to  nie odbicie świata takiego jakim jest, ale obraz przefiltrowany przez okno naszej wrażliwości i wyobraźni.  Okno, przez które patrzymy fotografując to okno zaczarowane, pokazujące co dla nas ważne, a zarazem magicznie odbijające nas samych i to kim jesteśmy, ale też ukrywające za ramami, to czego pokazać nie chcemy, nie umiemy, czy po prostu nie zauważamy.

Warsztaty twórcze

Spróbujmy spojrzeć przez to okno nieco  świadomiej i pod innym kątem, nauczmy się wspólnie czytać zaklęte w obrazach znaczenia, spróbujmy tworzyć znaczące obrazy. Stańmy się w czarodziejami, kreatorami światów. Odkrywajmy i twórzmy magię. Odważnie wskoczmyapp przez obiektyw jak Alicja do króliczej nory i poszukajmy tam prawdy o sobie i świecie, w spojrzeniu i odbiciu. Jak Alicja ruszmy w nieznane z obawą, odwagą i dziecięcą ciekawością. Opuśćmy na chwilę, może dłuższą, znane nam, bezpieczne terytoria. Wybierzmy się razem – nie wiadomo dokąd, ale zapewniam, że po drodze będzie ciekawie.

Warsztaty startują wkrótce


Dlaczego fotografia jako metoda twórcza?

Zaletą fotografii jako twórczego sposobu ekspresji jest niski “próg wejścia” – niemal każdy z nas ma łatwe w użyciu, zawsze dostępne urządzenie pozwalające na robienie zdjęć.

Ale fotografia, zwłaszcza jeśli ma być sposobem na twórcze wyrażanie siebie, to nie tylko łapanie chwil, ale też twórcza refleksja i świadome wybieranie tego co i jak zatrzymujemy w kadrze. Przyjrzymy się fotografii jako twórczemu procesowi. Nie będziemy się skupiać na technikaliach choć całkiem pominąć ich się nie da. Odwołamy się do tego co i jak działa na nas w obrazach. Dotkniemy kwestii estetycznych, kompozycyjnych, ale też filozoficznych i społecznych. Zastanowimy się nad rolą światła i koloru. Ich znaczenia i znaczenia ich braku. Zajmiemy się kwestią “wizualnego ciężaru” tego co widać na obrazach. Spróbujemy zrozumieć znaczenie celowości i przypadkowości w fotografii. Porozmawiamy o tym co i dlaczego fotografujemy. Jak i dlaczego, to co pokazujemy w obrazach budzi w nas i innych ludziach emocje.

Nie tylko fotografia rodzinna i wakacyjna

Fotografia nie jest i nie musi być tylko prostym dokumentowaniem rzeczywistości, choć ta jej funkcja jest niezaprzeczalnie istotna. Ale fotografia może być także  narzędziem kreowania, interpretacji i komunikacji naszego postrzegania i odczuwania świata. Podczas warsztatów spróbujemy zanurzyć się w głębię “języka obrazów”, ucząc się, jak tworzyć fotografie pełne znaczeń, które nie tylko opowiadają historie, ale przekazują emocje, fantazje i twórcze wizje.

Formuła

Nieważne, czy jesteś zapalonym fotografem, amatorem szukającym inspiracji, zawodowym fotografem, czy po prostu pragniesz nowych doświadczeń – te warsztaty otworzą przed Tobą drzwi do świata, w którym każde zdjęcie może stać się częścią twojej opowieści.

Zapraszam do magicznego świata, gdzie, niczym Alicja za lustrzanym odbiciem, odkryjemy nowe wymiary rzeczywistości, przefiltrowane przez naszą wyobraźnię i wrażliwość.

Dołącz do nas i stań się autorem swojej własnej, wyjątkowej opowieści, która będzie świadectwem Twojej twórczej podróży i niepowtarzalnego spojrzenia na świat. To wyjątkowa okazja, by odkryć magię fotografii i nauczyć się, jak wykorzystać ją do kreowania własnych, niepowtarzalnych światów.

Będziemy chcieli wspólnie porozmawiać nie tylko o tym czym jest fotografia jako taka, ale też o tym czym może być dla każdego z nas. Spróbujemy zrozumieć fotografię jako proces, na który składa się przede wszystkim sztuka patrzenia, uważności, cierpliwości, refleksja i analiza tego co widzimy przed naciśnięciem spustu migawki, ale też tego co dzieje się potem. Bo twórczość nie kończy się w chwili zrobienia zdjęcia. Ważna jest też analiza i selekcja tego co sfotografowaliśmy i świadomy wybór i zestawianie obrazów w cykle czy łączenie ich w projekty.

Relacje

Ważnym elementem warsztatów jest praca w grupie z innymi uczestnikami, która wnosi niezwykłą wartość do procesu kreatywnego każdego uczestnika. Będziemy wspólnie rozmawiać o tworzonych przez nas obrazach. Praca w grupie, obserwacja i analiza tego jak widzą i pokazują świat inni jest niezwykle cenna. Co w naszych zdjęciach są w stanie dostrzec inni, jakie odczucia i emocje budzą tworzone przez nas prace. 

W trakcie warsztatów będzie okazja do dzielenia się swoimi pracami, inspirowania siebie nawzajem, wymiany spostrzeżeń w bezpiecznej, wspierającej atmosferze. W trakcie warsztatów będziemy wspólnie rozmawiać o tworzonych przez nas obrazach, dzieląc się emocjami, historiami i inspiracjami, które za nimi stoją. Taka otwarta wymiana myśli i doświadczeń jest kluczowym elementem procesu uczenia się i rozwoju.

Obserwacja, jak inni uczestnicy postrzegają świat, jakie historie opowiadają za pomocą swoich zdjęć, pozwala na szersze spojrzenie na możliwości, jakie oferuje fotografia. Analiza i dyskusja na temat prac innych pozwala również na lepsze zrozumienie własnych prac – co w naszych obrazach jest w stanie zauważyć i docenić ktoś inny, jakie emocje i odczucia wzbudzają nasz zdjęcia, co w nich rezonuje z doświadczeniami i uczuciami innych.

Interakcje z innymi uczestnikami warsztatów są bezcenną okazją do nauki i inspiracji. Umożliwiają one dostrzeżenie, jak różnorodne mogą być perspektywy, jak bogaty i wielowymiarowy jest świat, gdy patrzymy na niego oczami innych. Ta wymiana doświadczeń i punktów widzenia stanie się okazją do rozwoju własnych umiejętności fotograficznych.

Podczas naszych warsztatów stworzymy przestrzeń, w której różnorodność i indywidualność są celebrowane. Odkrywamy, że mimo naszych różnic, w ekspresji artystycznej możemy znaleźć wspólny język i punkty styczne. Praca w grupie pozwala nam odkryć, że w różnorodności jesteśmy do siebie podobni, łączą nas wspólne pasje, pragnienia i poszukiwania.